Cena prądu w 2019 roku. Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

Sprawdzimy ceny w różnych miejscach Polski, u różnych sprzedawców i różnych dostawców prądu (wbrew pozorom to dwie różne sprawy). Ile kosztuje prąd? Najpierw wersja dla niecierpliwych i tych, którzy szukają szybkiej informacji.
Dzisiaj, czyli 7 listopada 2018 roku 10 stycznia 2019, średnia cena prądu w Polsce, taryfie G11 (taryfa dla gospodarstw domowych, z ceną identyczną przez całą dobę) to: 0,55 PLN/kWh
Jest to cena średnia obliczona dla całej Polski, co oznacza, że w niektórych regionach będzie taniej, a w niektórych drożej. Niemniej jednak, dla orientacji i przeprowadzenia przybliżonych obliczeń śmiało można ją przyjmować.

Ile kosztuje prąd w moim regionie?

Jeżeli zależy Ci na nieco bardziej dokładnych danych, to poniżej załączam mapę z uśrednionymi cenami dla sprzedawców prądu, na przypisanym do nich obszarze. Ceny oczywiście dotyczą taryfy G11.Widać tutaj pewne różnice. Być może na oko nie są one duże, bo między najniższą (0,51 PLN/kWh), a najwyższą (0,59 PLN/kWh) ceną jest to 8 groszy za każdą kWh, no ale gdyby policzyć to w procentach, to różnica wynosi ponad 15%!
Oznacza to, że osoby płacące najwyższą z tych stawek będą miały o 15% wyższy rachunek, od tych z najniższą stawką.

Przykład:
Średni roczny koszt ogrzewania prądem domu o powierzchni 150m2 to około 5000 PLN. Rachunek wyższy lub niższy o 15% oznacza, że odpowiednio oszczędzamy lub dokładamy dodatkowo 750 PLN. Sporo!


Czy może być taniej?

Czasem może być taniej, a czasem już nie … ale UWAGA! Może też być drożej (!!!).
Z pomocą przychodzi tutaj zamieszczona poniżej tabelka i fakt, że od jakiegoś czasu w Polsce został wprowadzony podział na Sprzedawcę Energii (SE) oraz Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD).
Obrazowo mówiąc, SE zajmuje się sprzedażą energii i ustala swoje ceny sprzedaży, po których jest skłonny sprzedawać energię, a OSD jest tylko pośrednikiem w dostawie (przesłaniu) energii do nas, czyli do odbiorcy.
W uproszczeniu SE bierze od nas opłatę za samą energię, a OSD płacimy tylko za usługę jej przesłania.

Aktualnie w Polsce jest 5 Sprzedawców Energii (SE), który są powiązani kapitałowo ze swoimi Operatorami Sieci Dystrybucyjnej (OSD). I tak:
dla PGE Obrót: domyślny sprzedawca to: PGE
dla Tauron PE: domyślny sprzedawca to: Tauron
dla ENEA S.A.: domyślny sprzedawca to: Enea
dla Energa Obrót: domyślny sprzedawca to: Energa S.A.
dla innogy : domyślny sprzedawca to: innogy (dawniej RWE)

O ile, w zasadzie nie możemy zmienić OSD odpowiedzialnego za przesył energii (bo nasz dom podpięty jest do konkretnej sieci, która jest własnością konkretnego OSD, i nikt nagle nie wybuduje obok kolejnej, prywatnej linii energetycznej by dostarczyć do nas prąd), o tyle możemy zmienić sprzedawcę, od którego kupujemy energię.
W tabelce podane zostały łączny koszty energii (zakup + przesył), dla różnych układów SE + OSD.
W kolejnych wierszach tabeli znajdziesz wiec koszt zakupu energii od różnych sprzedawców w taryfie G11 (dla gospodarstw domowych, stała cena przez całą dobę, cena brutto).Przykład:
Jeżeli znajdujesz się na terenie działania OSD Energa Obrót, to z kolejnych wierszy widać, że energię możesz kupić:
– od ENEA za 0,6 PLN/kWh
– od ENERGA za 0,59 PLN/kWh
– od PGE za 0,6 PLN/kWh
– od innogy za 0,63 PLN/kWh
– od TAURON za 0,6 PLN/kWh
Łatwo zauważyć, że nie każda miana może być zmianą na lepsze. Tak, tak! Jeżeli zmieniać, to warto to zrobić uważnie


źródło: www.pieniadzepodkontrola.pl
0 0
Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz