ekurdwanow.pl » Wiadomości » Nowe drogi w rejonie Bonarki
Nowe drogi w rejonie Bonarki
W sąsiedztwie ul. Turowicza szykują się spore zmiany w układzie drogowym. Część z nich ma zostać zrealizowana z pieniędzy miasta, a część przez deweloperów. O planach budowy lub przebudowy dróg pomiędzy Łagiewnikami a Centrum Handlowym Bonarka informowaliśmy już kilkukrotnie. Rozbudowa układu drogowego to konsekwencja wielu inwestycji mieszkaniowych w rejonie ul. Fredry i stale rosnącego natężenia ruchu.


Rozwiązaniem ma być droga równoległa do ulicy Turowicza, przebiegająca blisko niej po jej zachodniej stronie – podobnie, jak ulica Przyjaźni Polsko-Węgierskiej po wschodniej. Rozpoczynałaby się od ulicy Generała Bolesława Roi i doprowadzała do przejazdu pod estakadą w ciągu ulicy Turowicza. Po stronie Bonarki, w miejscu dzisiejszego zakrętu na ulicy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, planowane jest rondo. Przebudowane ma zostać także skrzyżowanie ul. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Puszkarskiej.

Zapytaliśmy w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa o postępy przygotowań do tych zmian. Do ich głównej części przygotowywana jest obecnie dokumentacja projektowa. To nie tylko sama droga wzdłuż ul. Turowicza. Projekt ma objąć także rozbudowę fragmentu ul. Roi, w tym budowę oświetlenia i odwodnienia, rozbudowę istniejącej drogi wewnętrznej pomiędzy ul. Fredry a budynkami 4a i 4b i połączenie jej z planowanym rondem przy wiadukcie, a także przebudowę skrzyżowania z ul. Puszkarską.
Firma ma też przygotować koncepcję łącznicy, która połączy ul. Roi z ul. Turowicza.

Budowa już niedługo
Jak zapewnia Renata Postawa-Giza z biura prasowego ZDMK, miejska część inwestycji ma zapewnione finansowanie na lata 2020-2022. – W pierwszej kolejności realizowana będzie przebudowa skrzyżowania ul. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z ul. Puszkarską. Projektant złożył już wniosek o wydanie decyzji ZRID – mówi.
W drugiej kolejności ma zostać przebudowana droga wewnętrzna pomiędzy ul. Fredry a rondem (za którego budowę odpowiedzialny jest deweloper i na które jest już wydane zezwolenie).
W trzeciej kolejności ma powstać droga wzdłuż ul. Turowicza, wraz z rozbudową fragmentu ul. Roi. Ulica będzie powiązana z odcinkiem nowej drogi, którą na terenie prywatnym wybuduje deweloper, w ramach zapewnienia dojazdu do inwestycji.
Jeszcze ekrany
W ostatnich dniach zarząd dróg ogłosił kolejny przetarg dotyczący tego rejonu. Tym razem chodzi o budowę nowych ekranów akustycznych wzdłuż ul. Turowicza. Mają one przebiegać na odcinku ok. 170 m, po zachodniej stronie – mniej więcej na wysokości osiedla przy ul. Fredry 4. Urzędnicy chcą, by potrzebne dokumenty zostały przygotowane do czerwca przyszłego roku, a prace w terenie mają się zakończyć do końca września 2021.
Autor Pawel 7-11-2020, 22:05 Odsłon: 21
Dodaj Komentarz
Twoje imię:
Twój E-Mail:

Wpisz dwa słowa widoczne na obrazku: