Podatnicy mają już tylko dwa tygodnie na wygenerowanie mikrorachunku

0
+ -
2
Wszyscy podatnicy PIT, CIT i VAT powinni wygenerować mikrorachunek do końca 2019 roku, ponieważ wtedy przestaną działać dotychczasowe rachunki podatkowe płatników. Choć dotyczy to ponad 25 mln Polaków, to zrobiło to obecnie ok. 226,7 tys.
Mikrorachunek podatkowy służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Dlatego też od 1 stycznia 2020 roku będzie posiadać go każdy płatnik tych danin, bo to na ten rachunek wpłacimy wszystkie podatki.

Według szacunków podawanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" podatników CIT jest w Polsce 0,5 mln, osób rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym – 1,2 mln, a podatników PIT ponad 25 mln. Dziennik przypomina, że zostały zaledwie dwa tygodnie na wygenerowanie własnego mikrorachunku. Tymczasem, póki co, zrobiło to 226,7 tys. płatników.

Wygenerowanie rachunku jest proste - wystarczy wejść na stronę internetową ministerstwa finansów (www.podatki.gov.pl) i kliknąć pole "Generuj". Następnie należy wpisać swój nr PESEL, jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy podatnikami VAT. W każdym innym przypadku musimy to zrobić za pomocą numeru NIP.

Add comment

The author will be very pleased to hear feedback about your news.

Komentarze 0