Park na Kurdwanowie czeka rewitalizacja

0
+ -
1
Chodzi o ponad 4-hektarowy teren w rejonie ul. Bujaka. 20 lat temu został on przekazany miastu przez spółdzielnię mieszkaniową Kurdwanów Nowy. W ostatnich latach pojawiły się tam nowe urządzenia (m.in. siłownia na wolnym powietrzu), ale ogólny stan parku pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy i spółdzielnia od dawna zwracają uwagę na to, że potrzebny jest remont alejek, montaż nowych ławek i koszy, budowa toalety czy remont muszli koncertowej.
Bez rewolucji
Realizacja tych oczekiwań jest już coraz bliżej. Wiosną ZZM, wspólnie z dzielnicą i spółdzielnią mieszkaniową, zorganizował konsultacje społeczne, w których pytał mieszkańców o ich potrzeby i pomysły dotyczące parku. Teraz projektanci z firmy Gajda Architektura Krajobrazu pracują już nad szczegółami jego nowego wyglądu.    

Jak mówi wicedyrektor ZZM Jarosław Tabor, mieszkańcy nie oczekiwali rewolucji, postawili w dużej mierze na odnowienie parku w jego obecnej formie. Będzie jednak trochę nowości – pojawi się m.in. skatepark, niewiele mniejszy niż w parku Lotników Polskich. Będzie też ogród społeczny, gdzie mieszkańcy sami będą mogli sadzić rośliny i dbać o nie.

Większy o 1,5 ha
Co ważne, rewitalizacja obejmie nie tylko część należącą do tej pory do miasta. Sąsiadują z nią bowiem działki (po wschodniej stronie parku), które wciąż są w użytkowaniu wieczystym spółdzielni, a w planie miejscowym są przeznaczone pod zieleń parkową. – Jesteśmy w trakcie podpisywania umowy ze spółdzielnią, żeby dysponować tymi terenami i przeprowadzić zadanie kompleksowo – mówi Jarosław Tabor, wicedyrektor ZZM. Bez takiego porozumienia skończyłoby się na tym, że miasto wyremontowałoby daną alejkę czy zieleniec tylko do granicy swojej działki, a nowe ławki stałyby obok starych.
– Miasto potrzebuje pozyskać od nas półtora hektara. Jest już zgoda władz spółdzielni, żeby udostępnić ten teren na cele parkowe – mówi nam prezes spółdzielni Piotr Kołak.
ZZM zakłada, że w pierwszych miesiącach nowego roku będzie mieć już projekt i pozwolenia dla całego parku (część należąca obecnie do miasta powinna być gotowa wcześniej). Prace zamierza przeprowadzić w 2020 i 2021 roku.

Add comment

The author will be very pleased to hear feedback about your news.

Komentarze 0