Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie

W czwartek wieczorem prezydent Jacek Majchrowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na obszarze Krakowa. W Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Rozrywka 26 pełniony jest całodobowy dyżur pod numerem telefonu: 12 616 59 99.  W czwartek wieczorem poziom wody w Wiśle na wodowskazie na Bielanach przekroczył 5,2 m. W piątek o poranku fala wezbraniowa dotarła do Krakowa. Według danych z godz. 6.50 wysokość wody osiągnęła 5,8 m. To 60 cm powyżej stanu alarmowego.


Do godz. 18.00 obowiązuje drugi  stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu i burzami. Synoptycy IMGW w Krakowie prognozują wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wartość opadów wynosi miejscami od 30 do 60 mm. W trakcie opadów deszczu mogą występować burze z porywami wiatru do 60 km/h.
IMGW ogłosił także trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych rzeki Wisły. Ostrzeżenie obowiązuje również do godz. 18.00.

Prognoza pogody dla Małopolski:

od piątku, 24 maja (od godz. 7.30) do soboty, 25 maja (do godz. 7.30):
W dzień zachmurzenie przeważnie duże. Przelotne opady deszczu, miejscami jeszcze o natężeniu umiarkowanym, lokalnie możliwe burze. Prognozowana suma opadów miejscami do 20 mm. Temperatura maksymalna od 14°C do 17°C, w rejonach podgórskich od 9°C do 11°C, wysoko w Beskidach od 5°C do  8°C, w partiach szczytowych Tatr około 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.
W nocy początkowo jeszcze zachmurzenie duże i miejscami możliwy przelotny deszcz. Od zachodu postępujące większe przejaśnienia a nawet rozpogodzenia. Nad ranem lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 8°C do 10°C, w rejonach podgórskich od 5°C do 8°C, w Beskidach od 4°C do 7°C, w partiach szczytowych Tatr około 1°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni.
od soboty, 25 maja (od godz. 7.30) do niedzieli, 26 maja (do godz. 7.30):
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C do 22°C, w rejonach podgórskich od 14°C do 16°C, wysoko w Beskidach od 9°C do 14°C, w partiach szczytowych Tatr około 7°C. Wiatr słaby, zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni.
W nocy zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże, na zachodzie województwa możliwy słaby deszcz. Temperatura minimalna od 10°C do 12°C, w rejonach podgórskich od 5°C do 8°C, w Beskidach od 4°C do 7°C, w partiach szczytowych Tatr około 4°C. Wiatr słaby, tylko lokalnie umiarkowany, przeważnie południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich.


KRAKÓW NA ŻYWO: sytuacja powodziowa w mieście​​​


0 0
Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz