Strajk w oświacie coraz bliżej, Kraków w gotowości

0
+ -
0
25 marca w krakowskich szkołach i przedszkolach zakończyły się referenda strajkowe. Z zebranych informacji wynika, że ponad 90 proc. placówek weźmie udział w proteście organizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Strajk ma rozpocząć się 8 kwietnia i trwać do odwołania. – Jesteśmy przygotowani na taką ewentualność, a sytuacja w naszych placówkach jest cały czas monitorowana. Rodzice będą informowani o rozwoju wypadków – uspokaja prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Przy prezydencie miasta funkcjonują ciała doradcze złożone z dyrektorów i rodziców, nie było więc potrzeby powoływania odrębnego sztabu kryzowego.
Władze miasta są w stałym kontakcie z zespołami doradczymi dyrektorów i rodziców, działającymi przy prezydencie Krakowa. Jeżeli do strajku w oświacie ostatecznie dojdzie – na 1 kwietnia zaplanowano jeszcze rozmowy „ostatniej szansy” między związkowcami a rządem – najważniejszą kwestią z punktu widzenia rodziców będzie organizacja opieki nad dziećmi.
Część dyrektorów szkół i przedszkoli deklaruje, że mimo strajku będzie w stanie zorganizować dla dzieci zajęcia i zapewnić opiekę. O tym, jaką skalę protest przybierze w Krakowie, dowiemy się za kilka dni. Zgodnie z przepisami o rozpoczęciu strajku w danej szkole jego organizatorzy muszą poinformować dyrektorów placówek najpóźniej na pięć dni przed jego rozpoczęciem. Wtedy dyrektorzy będą mogli udzielić rodzicom precyzyjnych informacji.

Jest więc niezwykle ważne, aby rodzice pozostawali w tym czasie w stałym kontakcie z dyrekcją swojej szkoły lub przedszkola. Niezależnie od tego informacje o funkcjonowaniu szkół i przedszkoli podczas strajku będą zamieszczane i aktualizowane na miejskich stronach internetowych.
– Dyrektorzy szkół i placówek zrobią wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczniów, podejmą działania stosowne do sytuacji – mówi prezydent Jacek Majchrowski. – Jeżeli chodzi o dowożenie dzieci do szkół czy wydawanie obiadów, nic się nie zmieni. Obiady będą wydawane, stołówki są prowadzone przez podmioty zewnętrzne i będą działać normalnie. Straż miejska natomiast pomoże zabezpieczyć dowóz dzieci do szkół.
Rodziców i uczniów niepokoi też kwestia organizacji egzaminów w czasie strajku.  Egzamin gimnazjalny ma odbyć się 10–12 kwietnia, a egzamin ósmoklasisty 15–17 kwietnia. Za ich przeprowadzenie odpowiada Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. – Na dziś nasza wiedza jest taka, że egzaminy powinny się odbyć zgodnie z harmonogramem – mówi prezydent Jacek Majchrowski. Rozważane jest skorzystanie z instytucji tzw. sytuacji losowej, przewidzianej w rozporządzeniu. Chodzi o przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego, na podstawie którego zamiast wyników egzaminu brane są pod uwagę podwójnie liczone oceny ze świadectwa.


Add comment

The author will be very pleased to hear feedback about your news.

Komentarze 0