ekurdwanow.pl » Ważne informacje o osiedlu Kurdwanów
Ważne informacje o osiedlu Kurdwanów
Kurdwanów – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Kurdwanów do roku 1941 istniał jako wieś nad dopływem Wilgi, położona na skraju Pogórza Wielickiego.
Ważną częścią obszaru jest osiedle Kurdwanów Nowy, składające się w większości z bloków mieszkalnych. Osiedle to jest jedną z największych "sypialni" miasta, dogodnie połączoną z centrum linią Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Osiedle zamieszkuje ponad 20 tys. mieszkańców.

 Na naszym osiedlu jest szereg parkingów począwszy od przyblokowych po parkingi strzeżone, których jest 5. Garaże wolnostojące, jak i w budynkach mieszkalnych i użytkowych.  Komunikacja wewnątrz osiedla przeznaczona jest dla samochodów do 2,5t z wyjątkiem Służb Miejskich oraz Zaopatrzenia.

Ul. Witosa, Wysłouchów, Bojki, Halszki, Stojałowskiego, są własnością miasta, a pozostałe należą do zasobów spółdzielni.
Niestety z powodu niedojrzałości niektórych z użytkowników dróg osiedlowych, wprowadzone zostały ograniczenia prędkości (progi) jak i ograniczenia wjazdu w niektóre miejsca (bramy, słupki).
Kurdwanów leży na skrzyżowaniu kilku szlaków komunikacyjnych, dlatego, mimo stosunkowo znacznego oddalenia od centrum Krakowa, bardzo łatwo jest tu dojechać, ulicą Łużycką lub przez Łagiewniki. Szczególnie dogodny jest też wyjazd z Krakowa w kierunku Zakopanego oraz Tarnowa (wyjazd na Autostradę A4). Docierają tu liczne linie autobusowe i tramwajowe.

Kurdwanów leży na skrzyżowaniu kilku szlaków komunikacyjnych Krakowa, dlatego mimo stosunkowo dużego oddalenia od centrum, jest dobrze skomunikowany m.in. ulicą Łużycką, Nowosądecką, Jugowicką lub ulicą Jerzego Turowicza przez Łagiewniki. Szczególnie dogodny jest też wyjazd z Krakowa w kierunku Zakopanego oraz Tarnowa (wyjazd na Autostradę A4). Docierają tu liczne linie autobusowe i tramwajowe. Do osiedla można dojechać tramwajami MPK Kraków nr: 6, 24 oraz 50, autobusami MPK nr: 133, 135, 155, 174, 179, 184, 204, 244, 610 oraz autobusami darmowymi Carrefour.

W środkowej części osiedla rozciąga się Park Kurdwanowski (jeden z 41 parków na terenie miasta) o powierzchni około 4,2 ha, wyposażony w ławki i plac zabaw dla dzieci. Obszar parku i teren wokół budynków obsadzone są drzewami oraz zielenią niską.
Co roku organizowany jest na terenie parku festyn "Jesień Kurdwanowska". Odbywają się wtedy zawody dla dzieci: biegi przełajowe, wyścigi rowerowe itp. Występują kabarety, organizowane są różnorakie zabawy. Wieczorem występują gwiazdy znane z radia i telewizji. Podczas kolejnych edycji festynu można było zobaczyć i usłyszeć między innymi takich wykonawców, jak: Krzysztof Krawczyk, Eleni, Tercet Egzotyczny, Skaldowie, Andrzej Sikorowski, Maryla Rodowicz, Leszcze, Maciej Maleńczuk. Impreza kończy się zawsze pokazem sztucznych ogni.
Na osiedlu istnieją trzy korty tenisowe oraz boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę, w realizacji jest też (pełnowymiarowe) boisko do gry w piłkę nożną. W południowo-wschodniej części osiedla znajduje się basen sześciotorowy o długości 25 m. Na terenie osiedla istnieje zadaszone centrum sportowe z kortami tenisowymi i rampami do zjazdów, zlokalizowane między blokami na ul. Bojki.